Stop hvizd

Stop hvizd neboli stopka

Valná většina vůdců používá na zastavení psa ve větší či menší vzdálenosti jeden ostrý hvizd píšťalkou. Pes by měl na tento povel zanechat jakékoliv činnosti (př. běh, dohledávka) a otočit se na vůdce a čekat na další povel.

Učení stopky - sednutí si na píšťalku lze naučit již 8 týdenní štěně, ale i u staršího pejska postupujeme jako se štěnětem. Nejosvědčenější metodou, jak naučit psa sedat si na stop hvizd je při krmení. Když držíme misku v ruce, zvedneme jí tak, aby to donutilo psa sednout si. Jakmile si sedá, teprve pak pískneme a vydáme povel "sedni". Za pár dní pes pochopí, co písknutí znamená a můžeme začít vynechávat povel "sedni" a pouze pískat.

Venku začínejte stopky používat při procházkách nejprve na vzdálenost 1 až 2 metrů od psa. Každý určitě při odhazování vydává zvuk (trrrr, trrrr), který má psa upozornit, že něco letí. To samé můžeme udělat při učení stopky.

Přichystáme si do ruky aport nebo pamlsek

Pejsek by neměl být zrovna zaneprázdněn čůráním nebo očichováním keříku a ideálně by se měl pohybovat v naší blízkosti

Vydáme zvuk jako při odhazování aportů. Většina pejsků už zvuk zná a zareaguje tak, že se na nás překvapeně otočí

V ten moment pískneme (pokud ještě pes nereaguje 100% jen na píšťalku, vydáme i povel "sedni")

Pokud se jen otočil a zůstal stát, i to je pro začátek úspěch a s radostným povelem pro přinesení mu odhodíme aport nebo mu dáme pamlsek.

Cvik provedeme pouze párkrát za sebou. Nechceme přece psa demotivovat a skončit cvičení (hru) špatně

Pokud se pejsek na písknutí otočí a vydá se směrem k nám, vyrazíme několika kroky proti němu a posadíme jej tam, kde byl ve chvíli písknutí "stopky", zopakujeme mu povel "sedni" a pochválíme ho. Vždy střídáme druh odměny. Je to pro psa zajímavější a rychleji povel splní. Dáme pak pejskovi volno a povel znova opakujte. Pomalu zvyšujeme náročnost tím, že prodlužujeme vzdálenost a přidáváme rušivé vlivy. Protože jde o cvik poslušnosti, snažíme se ho procvičovat pravidelně a co nejvíce upevnit. Velmi důležitá je důslednost, netolerujeme psovi nesplnění povelu, jen proto, že jsme líní se za ním rozběhnout a cvik opravit. Pokud nácvik uspěcháme nebo jsme nedůslední, stane se, že pes je-li ve větší vzdálenosti od nás reaguje na náš povel jen neochotně nebo vůbec, pak se musíme vrátit na kratší vzdálenosti a více se zaměřit na toto cvičení. Toto cvičení se dá skvěle kombinovat pro trénink navádění do stran.


Home > Articles > Stop hvizd