Working Testy

Working testy - výcvik, zábava, sport

Těmito třemi jednoduchými slůvky se Working Testy (WT) definují nejlépe. WT byly v Anglii vymyšleny především jako prozkoušení retrieverů pro praxi a udržení výcvikové kondice po celý rok. Dnes je tato aktivita skvělým způsobem, jak dosáhnout dobře vychovaného retrievera hravou formou. Pokud nemáte rádi stereotyp klasických zkoušek a výcvik na oplocených cvičištích vás nebaví a výsledky nikde, chcete neustále rozšiřovat znalosti své i svého psa, zkuste WT!

Retriever specialista

Cílem Angličanů bylo šlechtit plemena úzce specializovaná pro jeden druh aktivity. Proto v této zemi vznikli specialisté na vystavování zvěře (pointři), slídiči (španělé), draví norníci (teriéři) a specialisti na dohledání a aportování (retrieveři). To znamenalo, že lovci pracovali při lovu většinou se dvěma psy. Pointr, či španěl prohledával terén, zatím co retriever se měl v klidu pohybovat u vůdcovy nohy. Když stavěč vypíchl zvěř, kterou lovec úspěšně střelil, nastal čas využít retrievera při dohledání a přinesení zvěře.

Retriever by měl být:

· Klidný a neskákat po vůdci

· nevybíhat od nohy bez povelu

· nesmí kňučet a štěkat

· má pozorně sledovat dění kolem sebe a zapamatovat si i více míst dopadů zvěře

· měl by být ovladatelný i na větší vzdálenost

· zvěř nesmí držet pevně a překusovat, aby ji nenarušil.

Asi si říkáte, proč tak složitě využívat více psů, když stačí jeden… Angličané šli touto cestou se záměrem vyšlechtit opravdové specialisty v oboru a věřili tomu, že jeden pes nemůže být vynikajícím stavěčem, aportérem, slídičem a barvářem dohromady. Na rozdíl od Angličanů měli Němci opačný názor a vyšlechtili "univerzálního vojáka" - německého ohaře. Toto plemeno u nás rychle zdomácnělo a od našich sousedů jsme přejali i podobné způsoby výcviku a jejich lovecké řády. Když k nám v roce 1970 přišli první retrieveři, bylo s nimi nakládáno jako s ohaři. Asi málo lidí tušilo, jakým způsobem se tito psi cvičí, a proto byli využíváni také jako univerzální psi. Tímto způsobem se přišlo na to, že retrieveři jsou učenliví, ochotní pracovat a začali se objevovat i jako psi záchranářští, asistenční nebo jako specialisté na vyhledávání výbušnin a drog.

Retriever sport se snaží představit Vám tu cestu původní, anglickou (která již ovšem zdomácněla v téměř celé kontinentální Evropě), a naučit se porozumět retrieverovi tak, aby byl spokojený on i vůdce. Cílem výcviku formou WT není jen získat dummy, čili jakkoliv přiaportovat dummy třeba v čase do pěti minut, ale jde především o spolupráci vůdce se psem, tedy o efektivitu práce. Základem je zde tedy samostatně pracující pes, který je ovšem v případě nutnosti připraven přijmout pomoc svého vůdce a na jeho povely ochotně reagovat. Proto, když chcete začít cvičit tímto způsobem, měl by váš pes zvládat tři základní pilíře, na kterých se staví. Těmi jsou povely SIT, STAY, COME čili sedni, zůstaň, ke mně.

Jaký pes je vhodný pro WT

Máme 6 ras retrieverů (labrador retriever, golden retriever, flat coated retriever, chesapeake bay retriever, curly coated retriever a nova scotia duck tolling retriever) kteří mohou být využíváni pro tento sport. Podmínkou je, aby měli průkaz původu FCI.

Co se oblíbenosti ras týče, tomuto sportu kralují labradorští a zlatí retrieveři. Tyto dvě rasy se postupem času začaly i dělit na výstavní a pracovní linie, jak je známe např. u německého ovčáka. Tyto typy označujeme jako show a trial (odvozeno od Field Trial). Vzrůstá však i počet flat coated retrieverů, kteří jsou mnohdy výše uvedeným rasám vyrovnanými konkurenty. Dalšími méně početnými zástupci jsou chesapeake bay retrieveři. Se zbylými dvěma rasami se na WT v ČR bohužel nesetkáváme takřka vůbec, až na jednu kudrnu, která se WT úspěšně věnuje již několik let.

Rozdíly mezi pracovními a výstavními psy se začaly vyvíjet v době, kdy se z labradorů a goldenů stali oblíbení psi do rodin a na výstavy. Začal se výrazněji utvářet jejich nynější exteriér a štěňata se stala skvělým prodejním artiklem. Na druhé straně se u pracovních psů šlechtěním docílilo vyrovnaných povah, pevného zdraví a silného "will to please" (touhy zavděčit se). Tím, že se u pracovních linií tolik nedbalo na exteriér, stali se z nich atleti s lehčí kostrou, užší hlavou, nevýrazným stopem a někdy i méně typickou srstí. Ale například u pracovních golden retrieverů byla zachována původní sytě zlatá barva, která se ve výstavních liniích pomalu vytrácí.

Field trialové linie retrieverů se osvědčili nejen jako psi pro lov, Field trial a WT, ale i jako vynikající pracanti v oboru obedience (labrador Blackthorn Ceginus v roce 2011 na MS Obedience v Paříži skončil na 8. místě v silné konkurenci 91 účastníků), ale i ve službách policie a záchranářů.

Jak začít

Jste-li úplný nováček v tomto odvětví, je dobré si před prvním tréninkem pořídit pár nezbytností:

Dummy - aportovací předmět nejčastěji o váze 500g (ale i 250g, 1000g, 100g - měkký štěněcí) v různých barevných provedeních. Můžete si je objednat třeba i u nás www.psimafie.cz/

Když zjistíte, že vás to chytne, je dobré koupit si alespoň 5 dummy a k tomu speciální dummy vestu nebo tašku, která vám uvolní ruce, abyste se mohli věnovat práci se psem.

Tenisové míčky - retrieveři je prostě milují. Jsou ideální odměnou za poslušnost a taky se snadno schovávají ve vyšší trávě, pročež jsou ideálním pomocníkem při učení dohledávek a procvičování nosu psa.

Píšťalka - nemáme nic proti, když se páníček rozhodne povelovat svého psa pouze hlasem. Ale uznejte, že píšťalka neprojevuje emoce tolik jako hlas a je ji slyšet na vzdálenost stovek metrů i při silnějším větru, což byste silou hlasu nedokázali.

Trialové (moxon) vodítko - mnoho začínajících pejsků má problém s chůzí u nohy. Toto vodítko je jednoduchá smyčka, jištěná brzdou, díky které můžete vodítko zafixovat ve správné poloze na krku psa. Díky tomuto vodítku se z 40kg vážícího výrostka může stát pes klidně následující vaši nohu. (poznámka: při soutěžích WT nesmí mít pes na krku vodítko, ani obojek proti klíšťatům a to z bezpečnostních důvodů).

Jako u žádného odvětví kynologie neočekávejte zázraky přes noc. Ať už chcete dosahovat dobrých výsledků nebo jen chcete svého psa dobře vycvičit, bude vás to stát mnoho úsilí. Pro začátek bych vám doporučila zkontaktovat některého z trenérů, aby vám poradil jak začít, případně aby s vámi prokonzultoval konkrétní situaci. Retriever Sport má svá výcviková střediska se zkušenými trenéry po celé republice - v Brně, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Praze a Zlíně - takže si určitě vyberete. Pokud se nechcete vydat rovnou na trénink, můžete nám napsat své dotazy skrze naše webové stránky či se zapojit do debaty na našem diskusním fóru.

Závěrem ještě pár vět k výcvikovým prostorám. Při výcviku nepotřebujete oplocené cvičiště s anglickým trávníčkem. Ba naopak, terén musí být různorodý. Vyberte si několik míst, které budete při tréninku střídat a na které se můžete opakovaně vracet. Ze začátku si s házením aportů můžete poradit sami. Postupem času však budete potřebovat jednoho pomocníka (házeče/kladeče), který vám bude odhazovat a pokládat aporty (k této nevděčné práci většinou přemluvíte rodinného příslušníka či některého z kamarádů). Když zvládnete práci se svým psem sami, ať už svépomocně nebo za odborného dohledu trenéra, bude na čase začít cvičit ve skupině o dvou a více psech. Retrieveři jsou psi bezkonfliktní a ostatní psy musí při práci dobře snášet.