BARF


BARF je způsob krmení psa přirozenou stravou skládající se z masa, kostí, zeleniny, ovoce(popřípadě příloh jako ovesné vločky, těstoviny) mléčné výrobky, vejce. To vše ideálně v syrovém stavu.

Co zkratka BARF znamená? Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově), = Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava) , = Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa)

Tímto druhem stravy krmíme naše psy od května 2011. První rozdíly ve stolici byly viditelné prakticky okamžitě (minimum odpadu, pevné, stolice nezapáchala tolik jako po granulích). Po dalších cca 2 měsících se zlepšila kvalita srsti - línají minimálně, zbavili jsme se rezavého nádechu, srst je lesklá a hustá. Náš boxer trpící na časté zažívací potíže přestal zvracet a průjmovat. Celkově se stav psů velmi zlepšil po fyzické stránce a velmi jim chutná :-)

.

Výhody:

 • vidíme, co psům dáváme
 • Vše je čerstvé
 • Pokud má pes problém s nějakou složkou stravy, jednoduše jí z jídelníčku vysadíme a nahradíme něčím jiným.
 • Můžeme psům jednoduše upravit dávku dle potřeby konkrétního jedince ( pro štěně, seniora, psa s nadváhou, psa ve výkonu...)

Čím krmíme:

 • Maso a kosti

  snažíme se dodržovat poměr v dávce 70%masa, 30%kostí

hovězí svalovina, kuřecí křídla, kuřecí skelety, kuřecí stehna, kuřecí krky, krůtí krky, mořské ryby celé, losos - podkovy, pstruzi, dršťky (prané i neprané), zvěřina, srdce, kuřecí žaludky, játra (kuřecí, hovězí), mletiny (rozemleté kuře, svalovina, svalovina+vnitřnosti)

 • Zelenina a ovoce

Hlávkový salát, ledový salát, čínské zelí, kapusta, růžičková kapusta, špenát (čerstvý i mražený), rukola, brokolice, květák, mrkev, petržel i s natí, celer i s natí, řapíkatý celer, ředkvičky, kedlubny, okurka hadovka, česnek, rajčata, papriky, červená řepa

Jablka, hrušky, jahody, maliny, banány, borůvky, kiwi, meloun (většinou co lze během sezony sehnat kromě citrusů a hroznů)

 • Přílohy

občas přidáváme ovesné vločky, rýži nebo těstoviny, vařené brambory a pečivo

 • Mléčné výrobky a vejce

započítavají se do dávky jako maso.

acidofilní mléko, kefír, kyška, jogurty (bílé a tučné - vyrábíme si ho i doma), polotučný nebo tučný tvaroh, tvrdý sýr (eidam, ale jen občas), cottage

 • Ostatní

Oleje - rostlinný olej (slunečnicový, olivový), živočišné tuky (vepřové sádlo, máslo)

Vitamíny a minerály - Pangamin, Roboran, mořská řasa